Domy pasywne na zachodzie są już standardem. Na polskim rynku również z roku na rok przybywa coraz więcej innowacyjnych budynków wznoszonych według nowoczesnej, przyjaznej środowisku technologii. Czym są domy pasywne? Jaką rolę odgrywają w nich okna? Sprawdź!
Domy pasywne – nowy standard w budownictwie
Pierwsze rewolucyjne projekty domów pasywnych zostały stworzone w 1991 roku przez Wolfganga Feista. To właśnie wtedy, w niemieckim mieście Darmstadt, powstał ekologiczny, energooszczędny i samowystarczalny budynek. Ideą budownictwa pasywnego jest zapewnienie domownikom optymalnego komfortu cieplnego przy minimalnym zużyciu energii z zewnątrz. Dzięki specjalnym systemom i dopracowanej konstrukcji możliwe staje się efektywne wykorzystanie pasywnych źródeł ciepła, znajdujących się we wnętrzu budynku. Do takich źródeł zaliczyć możemy na przykład energię urządzeń, ludzi, naturalnego ciepła pozyskiwanego z powietrza i słońca.
Okna i drzwi: niezbędne elementy systemu pasywnego
Aby budynek pasywny spełniał swoją rolę, powinien zostać wyposażony w system pasywny składający się ze specjalnych materiałów dociepleniowych na ścianach , baterii słonecznych, rekuperatora oraz specjalnych okien i drzwi. Czołowi producenci oferują certyfikowane okna spełniające rygorystyczne normy budownictwa pasywnego. Tego typu okna są niezwykle szczelne – zawierają minimum trzy szyby, które są nieprzepuszczalną barierą dla ciepła, które ulatnia się z wnętrza oraz zimna, które nie dostaje się do pomieszczeń. Aby okno mogło zostać zamontowane w domu pasywnym, jego parametr Uw musi mieć mniej niż 0,8 W/m²K.