Okres jesienno-zimowy to czas, w którym wyjątkowo potrzebujemy dogrzewania naszych mieszkań. Zazwyczaj spółdzielnie mieszkaniowe rozpoczynają sezon na ogrzewanie w październiku – w sytuacjach kryzysowych może to jednak nastąpić wcześniej.
W przypadku domów jednorodzinnych sami decydujemy, kiedy budynek ma być docieplany. Co zrobić, kiedy pomimo dogrzewania wewnątrz czujemy chłód?
Jak chłodne powietrze wpada do mieszkania?
Chłód w mieszkaniach i domach zazwyczaj spowodowany jest nieszczelnością okien, drzwi lub dachu. Problemem może być jednak zlokalizowanie takich usterek. Obecnie osoby prywatne mają do dyspozycji firmy oferujące badania kamerą termowizyjną. Taka kamera, dzięki wykorzystaniu podczerwieni, może pokazać nam bardzo dokładnie, w którym miejscu okna, futryn czy styku dachowe występuje prześwit. Zazwyczaj po badaniu dostajemy zarówno opinię specjalisty na piśmie, jak i zdjęcia z kamery – to spore ułatwienie podczas podejmowania kolejnych kroków naprawczych.

okno w domu
Usterki w przypadku okien są rzadkie i wynikają zasadniczo z dwóch problemów: złego usytuowania ram okiennych w murach budynku lub też kruszenia się uszczelek. Nieprawidłowy montaż stolarki okiennej zdarza się nagminnie – zazwyczaj powodem jest pośpiech dewelopera i chęć jak najszybszego sprzedania mieszkań czy domów. Takie usterki możemy zgłaszać jako rękojmię – deweloper ma obowiązek poprawić źle wykonaną pracę.
Jak wykryć nieszczelność?
Metodą na wykrycie wszelkich nieszczelności w ścianach, oknach czy dachu jest zastosowanie kamer termowizyjnych. Na niewielkich wyświetlaczach pokazują one wybrane elementy obrazując temperaturę kolorami. Dzięki temu możliwe jest dokładne określenie usterki. Badanie kamerą termowizyjną możemy zamówić w wyspecjalizowanej firmie.