Polskie budownictwo prężnie się rozwija, doganiając trendy i tendencje obowiązujące na zachodnich rynkach. Każdy, kto rozważa budowę własnych czterech ścian z pewnością zetknął się z pojęciem domu pasywnego. Czym są nowoczesne budynki i dlaczego warto rozważyć postawienie domu właśnie w technologii pasywnej?
Szklane domy przyszłości
Domy pasywne w Szwajcarii, Niemczech czy Austrii są już powszechnym standardem. Mimo tego, że na naszym rodzimym podwórku dopiero zapoznajemy się z ideą energooszczędnego i ekologicznego budownictwa, to znaczna część inwestycji opiera się o normy pasywne. Co wyróżnia tego typu budynki na tle standardowych domów? Przede wszystkim, budownictwo pasywne zapewnia użytkownikom maksymalny komfort cieplny, przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię z zewnątrz. Podstawą innowacyjnej technologii jest specjalny system, który pozwala na efektywne wykorzystanie pasywnych źródeł ciepła, znajdujących się we wnętrzu budynku, co minimalizuje koszty dostarczania energii z zewnątrz. Taki system tworzą głównie drzwi i okna pasywne.
Okna pasywne
Okna pasywne są najważniejszą częścią domów pasywnych. Niezwykle szczelne oszklenia są barierą dla ciepła, które nie ulatnia się na zewnątrz oraz zimna, które nie dostaje się do mieszkania. Dzięki specjalnej budowie okien, w domu panuje zawsze optymalna temperatura, niezależnie od pory roku i aury. Badania nad budownictwem pasywnym jednoznacznie potwierdzają skuteczność nowoczesnych oszkleń – w domach pasywnych efektywność energetyczna jest o około 5-7 razy wyższa, niż w tradycyjnych budynkach. Mimo tego, że koszt zakupu i montażu okien pasywnych jest wyższy niż w przypadku zwyczajnych okien, to inwestycja szybko się zwróci. Parametry i budowa okien ma niebagatelne znaczenie, gdyż wysokość comiesięcznych rachunków znacząco się obniży.