Wymieniając okna na nowe lub wybierając modele do powstającego na działce domu, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które będą rzutować na komfort cieplny, wysokość rachunków, estetykę wnętrza i wygląd bryły od zewnątrz. Producenci okien proponują szeroki wybór modeli zaprojektowanych w oparciu o najnowocześniejsze standardy. Wśród najciekawszych propozycji wyróżnić możemy okna pasywne. Co kryje się pod tą nazwą? Sprawdź!
Domy przyszłości
Okna pasywne można opisać w trzech słowach – innowacyjne, ekstremalnie energooszczędne, ekologiczne. Ciesząca się coraz większą popularnością stolarka okienna dedykowana jest przede wszystkim budynkom pasywnym wznoszonym według rygorystycznych norm. Ideą nowoczesnych domów jest zwiększenie komfortu cieplnego przy zminimalizowaniu zapotrzebowania na energię z zewnątrz. Dzięki systemom pasywnym (oknom, rekuperatorowi, drzwiom, odpowiedniemu dociepleniu ścian, bateriom słonecznym) możliwe jest efektywne wykorzystanie pasywnych źródeł ciepła, znajdujących się we wnętrzu budynku. Energia czerpana jest więc głównie ze słońca, urządzeń, ludzi oraz powietrza.
Okna na miarę XXI wieku
Okna pasywne charakteryzują się złożoną konstrukcją, która musi spełniać ściśle określone normy. Zadaniem okna pasywnego jest stanowienie nieprzepuszczalnej bariery dla ciepłego powietrza, które nie może wydostać się poza mury domu oraz zimnego, które nie może dostać się do środka. Najważniejszym parametrem świadczącym o jakości okien pasywnych jest wartość współczynnika Uw określającego, ile ogrzanego powietrza ulatnia się przez całą konstrukcję okienną. Aby okno mogło być uznane za pasywne, wartość współczynnika musi być niższa niż 0,8 W/m²K. O jakości innowacyjnych okien świadczą certyfikaty.