We współczesnym świecie kradzieże są na porządku dziennym. Złodzieje nie włamują się już tylko do bogatych, odosobnionych domów stojących na uboczu. Coraz częściej do przestępstw dochodzi na dużych osiedlach w godzinach porannych, kiedy większość z nas opuszcza mieszkania i udaje się do pracy. Kilka godzin nieobecności gospodarzy wystarczy, żeby splądrować całe mieszkanie. Co zrobić, kiedy sąsiedzka czujność zawodzi i musimy liczyć tylko na siebie?
Nie ryzykuj
Statystyki mówią jednoznacznie – najczęściej wybieraną przez przestępców drogą do wnętrza mieszkań i domów są otwory okienne. Uderzenie ciężkim narzędziem albo mocny nacisk wystarczą, aby szyba rozleciała się lub wypadła, otwierając złodziejowi wrota do naszego skarbca. Jeśli we wnętrzu mieszkania nie znajdują się domownicy, złodziej splądruje dokładnie wszystkie pomieszczenia i wyniesie najkosztowniejsze rzeczy. W tym przypadku możliwe jest odzyskanie części strat dzięki ubezpieczeniu. Sytuacja robi się poważniejsza, jeśli złodziej zostanie przyłapany na gorącym uczynku przez córkę czy syna, który wcześniej wróci ze szkoły. Jak uchronić siebie i swoich najbliższych przed niebezpieczeństwem?
Antywłamaniowe okna
Stolarka okienna może być dla złodzieja barierą nie do przebicia. Producenci okien proponują szereg innowacyjnych rozwiązań, które mają zredukować ryzyko włamania do minimum. Na skuteczność konkretnych modeli wpływa wiele czynników – zastosowane materiały, technologia oraz sposób łączenia elementów. Skuteczność całego systemu określają klasy odporności przyznawane na podstawie rzetelnych badan i testów. Aby okno faktycznie spełniało swoją funkcję, powinno być prawidłowo eksploatowane i zamontowane zgodnie z wytycznymi producenta.