Le Corbusier to postać, która w XX wieku zmieniła podejście do projektowania budynków. W sposób radyklany, zarówno pod względem formy jak i celowości. Najważniejszą cechą budynku stała się jego funkcjonalność, czyli służenie jak najlepszemu życiu codziennemu. Zarówno domy mieszkalne jak i fabryki czy biurowce budowano z myślą o przebywających w nich całymi godzinami ludziach, o ich kondycji fizycznej i psychicznej. Tak pomyślanej treści miała służyć konstruktywistyczna forma.
Nowoczesne budowanie i przebywanie
Konstruktywiści opracowali estetykę, której architektura pozostaje wierna do dziś. Podkreślali urodę prostych brył, w tworzeniu których duże przeszklenia odgrywały znaczącą rolę. Budynek poprzez okno miał być maksymalnie otwarty na świat. Prezentował się minimalistycznie i futurystycznie. Dla Le Corbusiera i jego naśladowców szkło miało duże znaczenie. Pozwalało nie tylko wznosić projekty marzeń, ale tworzyć najlepszą przestrzeń do życia.
Muzeum Heidi Weber w Zurichu
Ostatni budynek Le Corbusiera to Muzeum Sztuki Współczesnej. Konstrukcja szklano-metalowa. Popis niezwykłej wyobraźni architektonicznej i zastosowania nowoczesnych materiałów. Dzieło architektury i plastyki. Czy nam czegoś nie przypomina?
Oczywiście do tego stylu nawiązujemy dzisiaj, decydując się na wielkogabarytowe przeszklenia w domach i w budynkach komercyjnych. To nowoczesne zastosowanie szkła pojawia się w zabudowach szklanych, które coraz częściej stają się łącznikiem nowoczesnego ogrodu i domu. W ten oto sposób spełnia się wielkie marzenie Le Corbusiera w naszej rzeczywistości XXI wieku, w której doceniamy wielką urodę szkła i tkwiących w nim możliwości estetycznych ora praktycznych. Panoramiczne okna, idealnie zintegrowane ze ścianą, pozwalają budować w duchu marzeń konstruktywistów.